بیوگرافی مهدی رضایی، نویسنده، محقق و مدرس حوزه ادبیات داستانی

مهدی رضایی ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۲ در تهران متولد شد. وی تحصیلات خود را از سطح ابتدایی تا لیسانس را در تهران گذراند. وی به طور جدی از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود در حوزه ادبیات داستانی را آغاز کرد. در سال ۱۳۸۵ یکی از بنیانگذاران کانون فرهنگی چوک بود.
در سال ۱۳۸۸ به پیشنهاد او اولین ماهنامه الکترونیک (pdf) ادبیات داستانی ایران راه اندازی شد و خود او به عنوان سردبیر این ماهنامه انتخاب شد که فعالیت آن همچنان ادامه دارد.
آثار داستانی وی انتقادی- اجتماعی است و رگه های طنز تلخ اجتماعی از شاخصه های سبک نگارشی اوست. وی تا به حال سه اثر داستانی و یک اثر تحقیق با نام «خطاهای نویسندگی و تجربیات نویسندگی» منتشر کرده است و در حال حاضر مشغول به تکمیل رمانی با نام «من به لادن را کشتم» است.
او دبیر برگزاری روز جهانی داستان کوتاه در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ ۱۳۹۵بوده است که سال ۱۳۹۲ این مراسم با همکاری مجله بخارا و بزرگداشت استاد جمال میرصادقی همراه بود و در سال ۱۳۹۴ این مراسم با بزرگداشت استاد قباد آذرآیین و سال ۹۵ با مراسم بزرگداشت خانم فریبا وفی صورت گرفت.
تحقیقات او نیز در زمینه داستان نویسی به صورت مستمر صورت می گیرد و مدرس دوره های آکادمی داستان نویسی متعددی بوده است. شیوه تدریس او به گونه ای است که می گوید «هیچ کلاس داستان نویسی ای نمی تواند کسی را نویسنده کند، کلاس داستان نویسی به هنرجو ابزار نوشتن را یاد می دهد و باقی آن به خود هنرجو باز می گردد که از این ابزار به همراه خلاقیت خودش استفاده بکند یا خیر»
نمایش های رادیویی داستان، راه اندازی بانک هنرمندان، بانک مقالات ادبی، و حمایت از انجمن های ادبی و هنرمندان همه عرصه ها از دیگر فعالیت های جانبی و دایمی اوست. وی هم اکنون مدیر مسئول و مدرس خانه داستان است.

صفحه ویژه مهدی رضایی در کانون فرهنگی چوک اینجا

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *